Προκήρυξη 1ου Εθνικού Διαγωνισμού Δεξιοτήτων 2023

Στο διαγωνισμό μπορούν να λάβουν μέρος υποψήφιοι/ιες που έχουν συμπληρώσει το 17ο έτος της ηλικίας τους και δεν έχουν υπερβεί το 25ο έτος στις 5 Σεπτεμβρίου 2023, ημέρα έναρξης του Ευρωπαϊκού Διαγωνισμού. Πιο συγκεκριμένα, δικαίωμα συμμετοχής για την ειδικότητα «Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων» έχουν οι μαθητές/μαθήτριες της Γ΄ τάξης των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑ.Λ.) και της Σιβιτανιδείου Δημόσιας Σχολής Τεχνών και Επαγγελμάτων. Επίσης, στις ειδικότητες «Τεχνικός εφαρμογών πληροφορικής (ΠΟΛΥΜΕΣΑ/WEB DESIGNER-DEVELOPER/VIDEO GAMES)» και «Τεχνικός Μηχανοτρονικής» μπορούν να διαγωνιστούν οι καταρτιζόμενοι/καταρτιζόμενες του Δ’ εξαμήνου των Δημόσιων Ινστιτούτων Επαγγελματικής Κατάρτισης (Δημόσιων Ι.Ε.Κ.) του Υ.ΠΑΙ.Θ. καθώς και της Σιβιτανιδείου Δημόσιας Σχολής Τεχνών και Επαγγελμάτων.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να πάρετε από την επίσημη ανακοίνωση της Γενικής Γραμματείας.